Stručně o životě

Lukáš Karásek

Narodil se v malebném ocelářském městě Třinec, tři měsíce před Sametovou revolucí. Během prvního roku života se přestěhoval na jih Moravy, do Brna. Přihlásil se, tedy vlastně maminka ho přihlásila, do oddílu orientačního běhu, kde se naučil neumět se neztratit. Navštěvoval také výtvarný kroužek, ale většinu času prokecal se staršíma holkama. Po desíti letech v Brně, se opět přestěhoval do Třince. Dodělal základní školu a šel studovat informatiku. Jeden rok se udržel, ale další už získal devět nedostatečných z celkových čtrnácti. Přestoupil proto raději do Ostravy na Waldorfské lyceum.

Zde se dostal k divadlu díky Hance Štrbové, která ho přijala do souboru Wicca a dokonce hned po první zkoušce strčila na jeviště na divadelní přehlídce na Slovensku. Po čtyři roky jezdil se souborem a užíval si, poté se přihlásil na JAMU do Ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby. Ten dokončil pod vedením Pierra Nadauda na jaře 2013.

Lukáš Karásek

ročník narození: 1989
váží do 70kg
dosahuje výšky 172cm
vlasy má a má je hnědé
oči zeleno-hnědé

mluví česky, anglicky a lehce francouzsky rozumí slovensky i polsky
bydlí v Brně, ale dokáže se rychle přemístit jinam

byl dva roky vegetarián, ale bez masa nemůže vydžet
chtěl by všem doporučit dokument Taste the Waste

Divadelní tvorba

rok - název - autor/režie

2013 - Noc Divadel - Naprosto normální divadelní den Číst více ↓

Improvizovaná klaunská skeč, open stage, kabaret, tančírna a další. Program Noci Divadel v Divadle Bolka Polívky vytvořený kolektivem Marta Kuczyńska, Filip Teller, Lukáš Karásek, Florent Golfier a Pierre Nadaud.

2013 - Paranoiptikum - Darina Žurková Číst více ↓

Darina Žurková, studentka Kompozice na JAMU a její absolventský projekt Paranoiptikum - multimediální „večer“ zahrnující tři menší tematicky příbuzné projekty. Jedná se o hudební projekty propojené s videem, světly, tancem a fyzickým divadlem. Do představení si nás přizvala s Florentem Golfierem, s nímž jsme vytvořili pohybové vystoupení podobné představení Tešlon a Frkl tentokrát doprovázené orchestrem, pro nějž hudbu složila Darina Žurková.
Premiéra: 10. května 2013 v Divadle na Orlí

2013 - Tešlon a Frkl - Lukáš Karásek, Florent Golfier Stránka představení Tešlon a Frkl

2012 - Clown's Crumbs - Pierre Nadaud Stránka představení Clown's Crumbs

2012 - Pisum Sativum - Karin Ponties Stránka představení Pisum Sativum

2012 - Snuff Stuff - Aleš Janák, Irina Andreeva Číst více ↓

Site specific, pohybové představení, které vzniklo spoluprácí Ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby, Ateliéru Činoherního herectví a Teatr Novogo Fronta.

Snuff Stuff se odehrávalo v areálu brněnské továrny Zbrojovka. Čtyři různé příběhy, které měly společné nekompromisní rozhodnutí a tragické osudy zúčastněných, doprovázené pohybovými choreografiemi.

Režie: Aleš Janák, Irina Andreeva - Teatr Novogo Fronta
Účinkující: Pavla Honzová, Lukáš Karásek, Marta Kuczynska, Pavol Seriš, Markéta Šebestová, Kristýna Trojanová, Sarah Haváčová, Zbyšek Humpolec, Lucie Ingrová, Táňa Malíková, Jakub Rek, Jan Řezníček, Vojtěch Říha, Ida Sovová, Libor Stach, Alžbeta Vaculčiaková Scénografie: Jana Boháčková, Anastasiya Chaplenko, Lada Kopřivová, Jan Zapletal
Light design a technika: Lukáš Dřevjaný
Produkce: Šárka Mikesková
Pedagogické vedení: Pierre Nadaud

2012 - Páternoster Sním - Lukáš Karásek Číst více ↓

Představení Páternoster Sním vzniklo v dubnu 2012 v rámci akce Páternoster k pomalování pořádané Kateřinou Puczkovou. Celé představení se odehrálo ve výtazích páternoster na Stavební fakultě, VUT Brno. Podívejte se na záznam z představení.
Myšlenkou bylo využití neobvyklého prostoru, jaký výtah páternoster nabízí, k vytvoření divadelního představení. Příběh vznikal na místě v návaznosti na pohyb výtahů, stejně tak i herecká akce.

Autor a režie: Lukáš Karásek
Hrají: Radim Banovský, Radek Bartoš, Irena Janíková, Lukáš Karásek, Lucie Kolaříková, Petr Koutek, Veronika Matyášková, Jan Strnad, Kristýna Trojanová
Produkce: Kateřina Puczoková
Záznam, kamera: Ondřej Šálek, Petra Bučková

Další tvorba

2013 - Obývat těla /film - Petra Bučková

Absolventský dokument Petry Bučkové o filosofovi, tanečníkovi a choreografovi Pierru Nadaud. Ke shlédnutí na youtube, na festivalu NuVideo Dance získal ocenění jako "2. najlepší slovenský a česky tanečný film 2013/2014".

2013 - Clown's Crumbs Movie - Marta Kuczynska

Režisérkou tohoto filmu je Marta Kuczynska a hrají v něm herci z představení Clown's Crumbs. Film vznikl v návaznosti na toto představení v zimě 2012. Podívejte se na film 'Clown's Crumbs'.

2012 - Živá voda - Lukáš Karásek, Rosálie Kirschová, Ester Nemjóová

Workshop pixilace - spolupráce mezi Ateliérem klaunské, scénické a filmové tvorby JAMU Brno a Ateliérem filmové a televizní grafiky VŠUP Praha. Podívejte se na animaci Živá voda, jež vznikla během workshopu.

2011 - Loutka ruky - Lukáš Karásek

S profesionální lotkařem, Antonínem Maloněm, který spolupracoval například s bratry Formany, jsme na podzim 2011 vyráběli loutky ze dřeva. Během dvou týdnů tak vznikla lutka ruky v životní velikosti, jež má pohyblivé všechny části tak jako ruka živá. Zatím mi zdobí pokoj, ale plánuji s ní vytvořit představení. Prozatím se podívejte, jak vypadá ve fotogalerii.

Web & design: Lukáš Karásek - lukas@lukaskarasek.cz
úvodní fotografie - Tešlon a Frkl /foto Petr Chodura