Briefly about my life

Lukáš Karásek

It was a particular situation when I started playing theater. It was in high school in Ostrava when Ms. Hana Štrbová came to our classroom to said to us about her drama lessons. I put my hand up 3 seconds before she asked 'Who wants to join us?'. I have been staying in the drama club called 'Wicca' for 4 years. And Hana belived me such much and after one year she entrusted me a section of the club for children (6-15 years). The high school was nearing its end and I was accepted to Department of Physical Theater on Janáček Academy of music and performing arts in Brno.

Three years of studies led by Pierre Nadaud, thanks to his way of teaching I got to know many ways to do theater. For us he called to Brno professional artists, such as Karine Ponties /Dame de Pic/, Aleš Janák and Irina Andreeva /Teatr Novogo Fronta/ or physical poet Petr Váša. Everyone had a different way of creation and this many ways gave to us a possibility of choice what and how we want to create in future. School also enable me try something else than just act on stage. I wrote and directed a show 'I dream a Paternoster' with 8 actors in paternoster kind of lift or we did puppets with profesional puppeteer Antonín Maloň.

During my studies I was for one mounth in Florence on workshop 'The Spirit of Commedia dell'Arte' led by Giovanni Fusetti. With this experience I gave lessons to my classmates from the faculty about acting with masks and I have started to make masks as well. In this year I have graduated at Academy and I am a freelancer. I have met Florent Golfier and we made a physical theater duet 'Tešlon and Frkl'. This work was fulfiling for both of us and we are starting to be a creativ duo.

Lukáš Karásek

was born: 1989
weights more than 65kg
is tall 172cm
has got hair and it is brown
eyes are green-brown

speaks Czech, English and little French, understands Slovak and Polish
live in Brno

has been a vegetarian for two years
would like to recommend to all documentary Taste the Waste

Theater Creation

year - name - author/director

2013 - Paranoiptikum - Darina Žurková

Darina Žurková, studentka Kompozice na JAMU a její absolventský projekt Paranoiptikum - multimediální „večer“ zahrnující tři menší tematicky příbuzné projekty. Jedná se o hudební projekty propojené s videem, světly, tancem a fyzickým divadlem. Do představení si nás přizvala s Florentem Golfierem, s nímž jsme vytvořili pohybové vystoupení podobné představení Tešlon a Frkl tentokrát doprovázené orchestrem, pro nějž hudbu složila Darina Žurková.
Premiéra: 10. května 2013 v Divadle na Orlí

Paranoiptikum - Florent Golfier, Lukáš Karásek Paranoiptikum - Florent Golfier, Lukáš Karásek Paranoiptikum - Florent Golfier, Lukáš Karásek

2013 - Tešlon a Frkl - Lukáš Karásek, Florent Golfier Performance's site Tešlon a Frkl

2012 - Clown's Crumbs - Pierre Nadaud Performance's site Clown's Crumbs

2012 - Pisum Sativum - Karin Ponties Performance's site Pisum Sativum

2012 - Snuff Stuff - Aleš Janák, Irina Andreeva

Site specific, pohybové představení, které vzniklo spoluprácí Ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby, Ateliéru Činoherního herectví a Teatr Novogo Fronta.

Snuff Stuff - Lukáš Karásek, Jakub Rek, Jan Řezníček Snuff Stuff se odehrávalo v areálu brněnské továrny Zbrojovka. Čtyři různé příběhy, které měly společné nekompromisní rozhodnutí a tragické osudy zúčastněných, doprovázené pohybovými choreografiemi.

Režie: Aleš Janák, Irina Andreeva - Teatr Novogo Fronta
Účinkující: Pavla Honzová, Lukáš Karásek, Marta Kuczynska, Pavol Seriš, Markéta Šebestová, Kristýna Trojanová, Sarah Haváčová, Zbyšek Humpolec, Lucie Ingrová, Táňa Malíková, Jakub Rek, Jan Řezníček, Vojtěch Říha, Ida Sovová, Libor Stach, Alžbeta Vaculčiaková Scénografie: Jana Boháčková, Anastasiya Chaplenko, Lada Kopřivová, Jan Zapletal
Light design a technika: Lukáš Dřevjaný
Produkce: Šárka Mikesková
Pedagogické vedení: Pierre Nadaud

2012 - Páternoster Sním - Lukáš Karásek

Představení Páternoster Sním vzniklo v dubnu 2012 v rámci akce Páternoster k pomalování pořádané Kateřinou Puczkovou. Celé představení se odehrálo ve výtazích páternoster na Stavební fakultě, VUT Brno. Podívejte se na záznam z představení.
Myšlenkou bylo využití neobvyklého prostoru, jaký výtah páternoster nabízí, k vytvoření divadelního představení. Příběh vznikal na místě v návaznosti na pohyb výtahů, stejně tak i herecká akce.

Páternoster Sním - Jan Strnad, Kristýna Trojanová Páternoster Sním - Radek Bartoš, Jan Strnad, Lucie Kolaříková Autor a režie: Lukáš Karásek
Hrají: Radim Banovský, Radek Bartoš, Irena Janíková, Lukáš Karásek, Lucie Kolaříková, Petr Koutek, Veronika Matyášková, Jan Strnad, Kristýna Trojanová
Produkce: Kateřina Puczoková
Záznam, kamera: Ondřej Šálek, Petra Bučková

Další tvorba

2013 - Clown's Crumbs Movie - Marta Kuczynska

Režisérkou tohoto filmu je Marta Kuczynska a hrají v něm herci z představení Clown's Crumbs. Film vznikl v návaznosti na toto představení v zimě 2012. Podívejte se na film 'Clown's Crumbs'.

2012 - Živá voda - Lukáš Karásek, Rosálie Kirschová, Ester Nemjóová

Workshop pixilace - spolupráce mezi Ateliérem klaunské, scénické a filmové tvorby JAMU Brno a Ateliérem filmové a televizní grafiky VŠUP Praha. Podívejte se na animaci Živá voda, jež vznikla během workshopu.

2011 - Loutka ruky - Lukáš Karásek

S profesionální lotkařem, Antonínem Maloněm, který spolupracoval například s bratry Formany, jsme na podzim 2011 vyráběli loutky ze dřeva. Během dvou týdnů tak vznikla lutka ruky v životní velikosti, jež má pohyblivé všechny části tak jako ruka živá. Zatím mi zdobí pokoj, ale plánuji s ní vytvořit představení. Prozatím se podívejte, jak vypadá ve fotogalerii.

Web & design: Lukáš Karásek - lukas@lukaskarasek.cz
úvodní fotografie - Tešlon a Frkl /foto Petr Chodura